İlk Yardım Eğitimi ve Sertifikası

İlk Yardım Eğitimi ve Sertifikası


İlkyardım Eğitimi Sertifikası: Kalp krizi, trafik kazası, yaralanmalar gibi birçok acil durumda Sağlık görevlileri gelinceye kadar çevredeki kişilerin doğru ilk yardım uygulamaları ile insanların hayatı kurtarılabilir. Ülkemizde ilk yardım bilincinin yerleşmesi amacıyla, devlet tarafından tüm kurum ve kuruluşlara getirilen zorunluluk ile ilk yardım eğitimlerinin verilmesi sağlanmaktadır.

Temel İlkyardım Eğitimi, ilkyardım Yönetmeliğinin 16. Maddesine göre;

  • Çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1 çalışan
  • Tehlikeli işyerlerinde her 15 çalışana kadar 1 çalışan
  • Az tehlikeli işyerlerinde ise her 20 çalışan için 1 çalışan

Olarak “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış “İlkyardımcının” bulundurulması zorunludur.

Bir kaza anında profesyonel sağlık personeli gelmeden önce yapılacak müdahale en kritik müdahaledir. Bu süre içinde doğru yapılacak bir hamle hayatının kurtarılmasını sağlayacağı gibi yanlış yapılacak bir hareket kazaya uğramış kişinin hayatına mâl olabilir. Yapılan müdahale bilinçli yapıldığı takdirde kişinin yaşam olasılığını arttırır veya en azından durumunun kötüleşmemesini sağlar. Mevcut araç gereçlerle acil bir durumda yapılan bu müdahaleler ilkyardım olarak adlandırılır. Tanımından da anlaşılacağı gibi eğitim alınarak yapılmış ilkyardım hayat kurtarır.

İlk yardım eğitimi toplamda 16 saat olup, teorik ve pratik olarak yapılmaktadır. İlkyardım eğitimi alan kişi teorik kısmı sindirdikten sonra uygulama eğitimine geçilir. Teorik olarak anlatılan tüm durumlar CPR mankenleri üzerinde tekrarlanır. Eğitiminin sonunda eğiticilerimiz eşliğinde İl Sağlık Müd. Yetkililerin gözetiminde teori sınavı ve sonrasında da uygulama sınavı yapılmaktadır. Bu sınavları geçen adaylara ilk yardımcı sertifikası verilmekte ve bu sertifika üç sene geçerli olup süre sonuda yenileme eğitimi alınmaktadır.